And The Finalist Are…


Notice: Undefined index: http://www.culinaryconnectors.com/ in /var/www/vhosts/culinaryconnectors.com/httpdocs/wp-content/plugins/seo-smart-links/seo-links.php on line 204

Notice: Undefined index: http://www.culinaryconnectors.com/blog/ in /var/www/vhosts/culinaryconnectors.com/httpdocs/wp-content/plugins/seo-smart-links/seo-links.php on line 204

The James Beard Foundation has announced the final nominees for the 2012 James Beard Awards at an event in Las Vegas (the semifinalists were announced back in February). The winners of each category below will be announced on Monday, May 7, 2012 at Lincoln Center’s Avery Fisher Hall in New York City. Here are the nominees:

Food Coverage in a Food-Focused Publication
· Bon Appétit
· Gilt Taste
· Saveur

Food Coverage in a General Interest Publication
· Los Angeles Magazine
· The Christian-Science Monitor
· New York Magazine

Food-Related Column
· Josh Ozersky, Time.com
· Kevin Pang, Chicago Tribune
· Lettie Teague, Wall Street Journal

Personal Essay
· Cal Fussman, Esquire.com
· Gabrielle Hamilton, Bon Appétit
· Anna Stoessinger, New York Times

Health & Well-Being
· Janet Rausa Fuller, Chicago Sun-Times
· Maureen O’Hagan, The Seattle Times
· Melinda Wenner Moyer, EatingWell

Environment/Food Politics/Policy
· Brett Anderson, The Times-Picayune
· Barry Estabrook, Gastronomica
· Ben Paynter, Fast Company

Profile
· Susan Choi, Food & Wine
· Adam Sachs, Bon Appétit
· Emily Kaiser Thelin, San Francisco

Wine, Spirits, Beverages
· Ellen Cushing, East Bay Express
· Sarah Karnasiewicz, Imbibe
· Adam Sachs, Travel +Leisure

Food, Culture and Travel
· Lauren Collins, Food & Wine
· Fuschia Dunlop, The Financial Times
· Jason Sheehan, Gilt Taste

Humor
· Christopher Boffoli, The Kitchen
· Ann Hodgman, EatingWell
· Brett Martin, GQ

Group Food Blog
· The Epi-Log
· Nona Brooklyn
· NPR’s The Salt

Individual Food Blogs
· Bunkycooks
· Cannelle et Vanille
· Poor Man’s Feast

Cooking, Recipes and Instruction
· Mary Allen Perry, Southern Living
· Stephen Scoble, Food & Wine
· Anna Thomas, EatingWell

Visual Storytelling
· Alex Grossman, Bon Appétit
· Landon Nordeman, Saveur
· Michael Harlan Turkell, Edible Manhattan

The Craig Claiborne Distinguished Restaurant Review Award
· Alison Cook, Houston Chronicle
· Jonathan Gold, LA Weekly
· Alan Richman, GQ

M.F.K. Fisher Distinguished Writing Award
· Tamar Adler, Gilt Taste
· John T. Edge, Saveur
· Todd Kliman, Lucky Peach

Radio Show/Audio Webcast
· Fear of Frying: Culinary Nightmares
· From Bread Lines to Revolution
· The Sporkful

Video Webcast
· eatTV with Jamie Tiampo
· Food. Curated.
· Paul Willis Story

Television Segment
· ABC News Nightline, ABC
· Good Enough to Eat, CBS
· The Hungry Hound, ABC 7 Chicago

Television or Video Webcast Special/Documentary
· A Matter of Taste
· Lidia Celebrates America
· Sky Full of Bacon

Television Program, In Studio or Fixed Location
· Chopped
· Essential Pepin
· Simply Ming

Television Program, On Location
· A Taste of History
· Bizarre Foods With Andrew Zimmern
· The Wild Within

TV Food Personality/Host
· Ted Allen
· Sara Moulton
· Ina Garten

Cookbooks: American Cooking
· A New Turn in the South by Hugh Acheson
· American Flavor by Andrew Carmellini
· Masala Farm by Suvir Saran

Cookbooks: International Cooking
· The Country Cooking of Italy by Colman Andrews
· The Food of Morocco by Paula Wolfert
· The Food of Spain by Claudia Roden

Cookbooks: Baking and Dessert
· Baking Style by Lisa Yockelson
· Cooking With Chocolate by Frederic Bau
· Jeni’s Splendid Ice Creams at Home by Jeni Britton Bauer

Cookbooks: Beverage
· An Ideal Wine by David Darlington
· Bitters by Brad Thomas Parsons
· The Oxford Companion to Beer by Garrett Oliver and Horst Dornbusch

Cookbooks: Cooking From a Professional Point of View
· The Art of Living According to Joe Beef: A Cookbook of Sorts by Jennifer May, Frédéric Morin and David McMillan
· Eleven Madison Park: The Cookbook by Daniel Humm and Will Guidara
· Modernist Cuisine by Nathan Myhrvold, Chris Young and Maxime Billet

Cookbooks: General Cooking
· My Family Table by John Besh
· Ruhlman’s Twenty by Michael Ruhlman
· The Splendid Table’s How to Eat Weekends by Lynne Rossetto Kasper

Cookbooks: Focus on Health
· Comfort Food Fix by Ellie Krieger
· The Intolerant Gourmet by Barbara Kafka
· Super Natural Every Day by Heidi Swanson

Cookbooks: Photography
· The Cheesemonger’s Kitchen, photography by Joseph De Leo
· Notes From a Kitchen, photography by Jeff Scott
· Rustica, photography by Alan Benson

Cookbooks: Reference and Scholarship
· The Art of Beef Cutting by Kari Underly
· The Food Lover’s Guide to Wine by Karen Page and Andrew Dornenburg
· Turning the Tables by Andrew P. Haley

Cookbooks: Single Subject
· All About Roasting by Molly Stevens
· Odd Bits by Jennifer McLagan
· Plenty by Yotam Ottolenghi

Cookbooks: Writing and Literature
· Blood, Bones & Butter by Gabrielle Hamilton
· Day of Honey by Annia Ciezadlo
· Extra Virginity by Tom Mueller

America’s Classics Award winners:
· The Fry Bread House
· Nora’s Fish Creek Inn
· St. Elmo Steak House
· Jones Bar-B-Q Diner
· Shady Glen

The 2012 Who’s Who Inductees
· Grant Achatz
· Mark Bittman
· Dana Cowin
· Emily Luchetti
· Marvin Shanken

Lifetime Achievement Award winner
· Wolfgang Puck

Humanitarian of the Year
· Charlie Trotter

Outstanding Restaurant Graphics:
· The Americano at Hôtel Americano (NYC)
· The Dutch (NYC)
· Farmshop (Santa Monica)

Outstanding Restaurant Design:
· DBGB Kitchen and Bar (NYC)
· Le Bernardin (NYC)
· Romera (NYC)

Outstanding Beer, Wine, or Spirits Prof:
· Sam Calagione
· Merry Edwards
· Paul Grieco
· Garrett Oliver
· Neal Rosenthal

Outstanding Wine Program:
· A16, San Francisco
· The Barn at Blackberry Farm, Walland, TN
· Frasca, Boulder, CO
· Emeril’s, New Orleans
· No. 9 Park, Boston

Outstanding Bar Program:
· The Aviary, Chicago
· Bar Agricole, San Francisco
· Pegu Club, NYC
· PDT, NYC
· The Violet Hour, Chicago

Best Chef: Southwest:
· Bruce Auden, Biga on the Banks, San Antonio
· Kevin Binkley, Binkley’s Restaurant, Cave Creek, AZ
· Bruno Davaillon, Mansion Restaurant at the Rosewood Mansion on Turtle Creek, Dallas
· Jennifer Jasinski, Rioja, Denver
· Hugo Ortega, Hugo’s, Houston
· Paul Qui, Uchiko, Austin, TX

Best Chef: Pacific:
· Michael Chiarello, Bottega, Yountville, CA
· Chris Cosentino, Incanto, San Francisco
· Christopher Kostow, The Restaurant at Meadowood, St. Helena, CA
· Matt Molina, Osteria Mozza, Los Angeles
· Daniel Patterson, Coi, San Francisco

Best Chef: Northwest:
· Matt Dillon, Sitka & Spruce, Seattle
· Jason Franey, Canlis, Seattle
· Christopher Israel, Gruner, Portland, OR
· Naomi Pomeroy, Beast, Portland, OR
· Cathy Whims, Nostrana, Portland, OR

Best Chef: Midwest:
· Justin Aprahamian, Sanford, Milwaukee
· Gerard Craft, Niche, St. Louis
· Colby Garrelts, Bluestem, Kansas City, MO
· Tory Miller, L’Etoile, Madison, WI
· Lenny Russo, Heartland Restaurant & Farm Direct Market, St. Paul, MN

Best Chef: Great Lakes:
· Michael Carlson, Schwa, Chicago
· Stephanie Izard, Girl & the Goat, Chicago
· Anne Kearney, Rue Dumaine, Dayton, OH
· Bruce Sherman, North Pond, Chicago
· Andrew Zimmerman, Sepia, Chicago

Best Chef: South:
· Justin Devillier, La Petite Grocery, New Orleans
· John Harris, Lilette, New Orleans
· Chris Hastings, Hot and Hot Fish Club, Birmingham, AL
· Tory McPhail, Commander’s Palace, New Orleans
· Alon Shaya, Domenica, New Orleans

Best Chef: Southeast:
· Hugh Acheson, Five and Ten, Athens, GA
· Craig Deihl, Cypress, Charleston, SC
· Linton Hopkins, Restaurant Eugene, Atlanta
· Edward Lee, 610 Magnolia, Louisville
· Joseph Lenn, The Barn at Blackberry Farm, Walland, TN

Best Chef: Mid-Atlantic:
· Cathal Armstrong, Restaurant Eve, Alexandria, VA
· Johnny Monis, Komi, Washington, D.C.
· Peter Pastan, Obelisk, Washington, D.C.
· Maricel Presilla, Cucharamama, Hoboken, NJ
· Vikram Sunderam, Rasika, Washington, D.C.

Best Chef: Northeast:
· Jamie Bissonnette, Coppa, Boston
· Tim Cushman, O Ya, Boston
· Gerry Hayden, The North Fork Table & Inn, Southold, NY
· Matt and Kate Jennings, La Laiterie, Providence, RI
· Eric Warnstedt, Hen of the Wood, Waterbury, CT

Best Chef: NYC:
· Michael Anthony, Gramercy Tavern
· April Bloomfield, The Spotted Pig
· Wylie Dufresne, wd-50
· Mark Ladner, Del Posto
· Michael White, Marea

Rising Star Chef of the Year:
· Dave Beran, Next, Chicago
· Daniel Bowien, Mission Chinese Food, San Francisco
· Thomas McNaughton, flour + water, San Francisco
· Christina Tosi, Momofuku Milk Bar, NYC
· Sue Zemanick, Gautreau’s, New Orleans

Outstanding Pastry Chef:
· Joanne Chang, Flour Bakery + Café, Cambridge, MA
· Melissa Chou, Aziza, San Francisco
· Hedy Goldsmith, Michael’s Genuine Food & Drink, Miami
· Dahlia Narvaez, Osteria Mozza, Los Angeles
· Ghaya Oliveira, Boulud Sud, NYC
· Mindy Segal, Mindy’s Hot Chocolate, Chicago

Best New Restaurant:
· AQ, San Francisco
· Fiola, Washington DC
· Isa, NYC
· Next, Chicago
· Tertulia, NYC

Outstanding Service:
· Cyrus, Healdsburg, CA
· La Grenouille, NYC
· Michael Mina, San Francisco
· Spiaggia, Chicago
· Topolobampo, Chicago

Outstanding Restaurateur:
· Bruce Bromberg and Eric Bromberg, Blue Ribbon Restaurants, NYC
· Tom Douglas, Tom Douglas Restaurants, Seattle
· Piero Selvaggio, Valentino Restaurant Group, Santa Monica, CA
· Caroline Styne, Lucques/A.O.C./Tavern, Los Angeles
· Phil Suarez, Suarez Restaurant Group, NYC

Outstanding Restaurant:
· Balthazar, NYC
· Blue Hill, NYC
· Boulevard, San Francisco
· Highlands Bar and Grill, Birmingham, AL
· Vetri, Philadelphia

Outstanding Chef:
· David Chang, Momofuku Ssam Bar, NYC
· Gary Danko, Restaurant Gary Danko, San Francisco
· Daniel Humm, Eleven Madison Park, NYC
· Paul Kahan, Blackbird, Chicago
· Donald Link, Herbsaint, New Orleans
· Nancy Silverton, Pizzeria Mozza, Los Angeles

Source: Eater

Leave a reply

 

 

Home | Tours | Private Events | Radio Show | Tickets | Blog | Contact Us